info@eskisehir.edu.tr

S.S.S

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Bu alanda, derslerin uzaktan eğitim yöntemi ile yürütülmesine ilişkin teknik bilgiler bulabilirsiniz. Öğretim süreci ile ilgili diğer konular için üniversitemizin resmi kanallarından yapılan açıklamaları takip ediniz.

 

Uzaktan eğitim dersleri hangi platform üzerinden yürütülecek?

Uzaktan eğitim dersleri, http://eogrenme.eskisehir.edu.tr/  adresinden yürütülecektir.

 

Sisteme nasıl giriş yapacağım?

Sisteme, üniversite tarafından sağlanan kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Giriş ile ilgili bilgilere Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzu ve Canvas Öğrenci Kullanım Kılavuzlarından erişebilirsiniz.

 

Derse kayıt olacak mıyım?

Uzaktan eğitimle verilebilecek olan dersler sistemde üzerinize yüklenmiştir, ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Dersiniz görünmüyorsa henüz yayınlanmamıştır ya da uzaktan eğitim ile verilmeye uygun değildir. Derslerin uzaktan eğitim ile verilme durumu en kısa zamanda duyurulacaktır.

 

Dersle ilgili öğrenme materyali nasıl oluşturulacak?

Öğrenme materyali oluşturma ve sisteme yükleme ile ilgili bilgilere Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzundan erişebilirsiniz.

 

Oluşturduğum öğrenme materyalini nasıl ekleyeceğim?

Öğrenme materyalini sisteme yükleme ile ilgili bilgilere Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzundan erişebilirsiniz.

 

Dersin eöğrenme platformunda yayınlanması için ne yapmalıyım?

Dersin Anasayfasında iken Yayınla kısmına tıklamanız yeterlidir. Daha ayrıntılı bilgi için Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

 

Derse kayıtlı öğrencilere ilişkin bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Öğrenci listesi ve öğrencilerin sistemdeki hareketleri gibi bilgilere ulaşma konusunda Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzundan bilgi alabilirsiniz.

 

Dersler etkileşimli olacak mı?

Tüm derslerde eşzamanlı etkileşim söz konusu olmayabilir. Öğrenciler ve öğretim elemanı, dersin Tartışma bölümünde karşılıklı soru-cevap yöntemi ile etkileşim sağlayabilecektir. Ayrıca, gerektiğinde sistemden özel mesaj göndererek de iletişim kurulabilmektedir.

 

Canlı ders yapılacak mı?

Canlı dersler için Zoom  video konferans sitemini öneriyoruz. Zoom video konferans sisteminin kullanımına ilişkin bilgilere Zoom Kullanım Kılavuzundan erişebilirsiniz.

 

Tartışma bölümü nasıl kullanılacak?

Tartışma bölümünün kullanımına ilişkin teknik bilgilere Canvas Eğitmen Kullanım Kılavuzu ve Canvas Öğrenci Kullanım Kılavuzlarından erişebilirsiniz.

 

Dersimle ilgili ayrıntılı analitiklere ve diğer bilgilere ulaşmak için ne yapmalıyım?

Ayrıntılı Canvas  Eğitmen Kılavuzunu incelemelisiniz.

 

Dersin öğrenme materyaline nasıl erişeceğim?

Öğrenme materyaline erişme ve bilgisayara indirme ile ilgili bilgilere Canvas Öğrenci Kullanım Kılavuzundan erişebilirsiniz.

 

Derslerde yoklama alınacak mı? 

Yoklamalar, ders yürütücüsünün kontrolünde olup Canvas girişleriniz kontrol edilmektedir.

 

CANVAS'ta üzerimde öğrencisi olmayan ders görünüyor. Ne yapmalıyım?

CANVAS sisteminde ders listenizde üzerinize dönem başında yüklenen fakat öğrencisi olmayan dersleriniz görülebilir. Bu durum bir sorun oluşturmamaktadır.

 

CANVAS'ta üzerimde öğrencisi olmadığım ders görünüyor. Ne yapmalıyım?

CANVAS sisteminde ders listenizde üzerinize dönem başında yüklenen fakat öğrencisi olmadığınız dersler görülebilir. Bu durum bir sorun oluşturmamaktadır. Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıtlı olduğunuz derslerden sorumlusunuz.

 

CANVAS'ta nasıl sınav hazırlayabilirim?

Sınavınızı online test olarak Canvas üzerinden yapmanız mümkündür. Canvas üzerinden kısa sınav hazırlama ile ilgili bilgilere Kısa Sınav Hazırlama Kılavuzu'ndan erişebilirsiniz.